O rasie

Ragdolle są raczej młodą rasą. Można sądzić, że pojawiła się ona w USA w latach 60-tych.
Koty te w porównaniu do innych, wyróżnia jednak ich niesamowita łagodność.

Fascynujące jest charakterystyczne dla Ragdoli wiotczenie mięśni. Oznacza to, że kot brany na ręce nie jest w stanie podnieść łapy, ani użyć pazurków. Dla osób posiadających małe dzieci jest to szczególnie pożądana właściwość. Mogą być one zupełnie spokojne o brak zadrapań.

To idealny kot dla rodziny nawet z malutkimi dziećmi. Co więcej, jest to kot "niskopodłogowy", więc nie ma co spodziewać się wspinania na meble, czy firanki.

 

Ragdolle są to kotki bardzo ufne i przyjacielsko nastawione do ludzi i innych zwierząt. Trzeba o tym pamiętać wypuszczając kotka poza bezpieczny dom. Myślę, że Ragdoll uważa, że wszyscy go kochają. Totalnie brak mu instynktu samozachowawczego. Potrafi podejść do każdego człowieka. Nie boi się ani psów, ani samochodów.

Dlatego nie wyprowadzajmy naszych Ragdolli z błędu i nie dopuszczajmy do sytuacji, gdy zrozumie, że jednak nie wszyscy kochają Ragdolle.

 

Ragdolle w zasadzie zawsze mają niebieskie oczy i rodzą się całe bielutkie. Dopiero z biegiem dni i miesięcy zaczynają się zmieniać.


Rozróżnia się kolory:
Seal - ciemne, praktycznie czarne znaczenia
Blue - szare znaczenia, wpadające w niebieski
Lilac- tzw. liliowy, bardzo jasny szary
Cream- kremowy
Red- rudy
Chocolate- czekoladowy, jasno brązowy


Znaczenia w kolorze:
Colourpoint- wybarwione całe łapki, maska pyszczka i ogon
Mitted (04) - wybarwiony ogon, skarpetki na łapkach i biała broda
Bicolor (03)- wybarwiony ogon, łapki,  a na pyszczku odwrócony wzór litery "V"
Lynx (21)- pręgowane znaczenia
Tortie- szylkret, trójkolorowe są tylko koteczki

 

Charakter:

Ragdoll to kot bardzo spokojny, łagodny, delikatny. Bardzo zżywa się ze swoim opiekunem. Lubi przebywać blisko niego. Jest bardzo ciekawski, lubi zwiedzać nowe pomieszczenia, kocha gdy coś się dzieje wokół niego. Na swój sposób stara się pomagać opiekunowi w różnych czynnościach.  Zawsze chętny do zabawy, uwielbia też pieszczoty. Całkowicie wyzbyty agresji, żyje w przyjaźni z innymi zwierzętami. W przypadku zaatakowania przez inne koty lub psy, jest dlatego całkowicie bezbronny.  Świetnie czuje się w niewielkich nawet mieszkaniach.

 
© Copyright by FriendlyRagdoll 2010